AKTUALNOŚCI KADROWE PLUS

Rewolucja w prowadzeniu papierowych akt osobowych od 2019 roku!

„Aktualności kadrowe plus” to cykliczna publikacja, w której znajdziesz newsy prawa pracy wraz z ich omówieniem. Każde wydanie zawiera wskazówki oraz porady ekspertów, jakie są konsekwencje zmian w prawie pracy, oraz jak je stosować.

Bądź zawsze na bieżąco ze zmianami w prawie pracy 2019.

Zamów BEZPŁATNIE, przekonaj się sam »

Tylko teraz otrzymujesz BEZPŁATNIE książkę Świadectwo pracy”. Skorzystaj z bezcennych porad najlepszych ekspertów-praktyków.

„Aktualności kadrowe plus” to pismo dla najbardziej wymagających kadrowych.

Jak (i kogo) informować o okresie przechowywania akt?

Od nowego roku wraz ze świadectwem pracy trzeba wręczyć niektórym pracownikom informację o okresie przechowywania akt. Kogo to dotyczy? Jak sformułować taką informację? I wreszcie: kiedy i jak należy zniszczyć dokumentację?


W przypadku osób zatrudnionych na nowych zasadach, czyli już w 2019 roku lub później, mamy dodatkowy obowiązek. W przypadku zakończenia zatrudnienia takiej osoby musimy – wraz ze świadectwem pracy – przekazać jej informację o:

O szczegółach wszystkich tych zmian – z podaniem wykazów odpowiednich dokumentach – będziemy szczegółowo pisali w „Aktualnościach kadrowych”

 • okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej,
 • możliwości odbioru przez pracownika dokumentacji pracowniczej do końca miesiąca kalendarzowego następującego po upływie okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej,
 • zniszczeniu dokumentacji pracowniczej w przypadku jej nieodebrania we wskazanym okresie.

Pracownikom, których stosunek pracy został nawiązany przed 1 stycznia 2019 r. zasadniczo nie trzeba przekazywać informacji o okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej, gdyż ich okres przechowywania dokumentacji pozostaje 50-letni.

Jednak w przypadku osób, które zostały zatrudnione w okresie pomiędzy 1 stycznia 1999 r. a 31 grudnia 2018 r. mamy możliwość skrócenia okresu przechowywania dokumentacji z 50 do 10 lat – po złożeniu odpowiednich dokumentów do ZUS (opisywaliśmy je w poprzednim numerze).


Jeśli dokonamy takiego skrócenia, a potem umowa pracownika zostanie rozwiązana – wówczas powinniśmy powiadomić go o skróconym okresie przechowywania dokumentacji.Pewne wątpliwości budzi zaś przypadek, gdy najpierw ustało zatrudnienie pracownika, a dopiero potem pracodawca złożył raport informacyjny do ZUS i skrócił okres przechowywania akt.

(II) Co z zatrudnionymi przed 2019 rokiem?

 • Jak postąpić w takim przypadku?
 • Jak postąpić, gdy skończy się okres przechowywania dokumentacji?
 • Jak powinna wyglądać informacja (wzory)?

Sprawdź wyjaśnienia i zastosuj wzory gotowych zapisów!

„Aktualności kadrowe plus” przedstawiają trudne i nietypowe przypadki prawa pracy w postaci czytelnych schematów o spojrzeniu przekrojowym, co jest nieocenioną pomocą w codziennej pracy specjalisty prawa pracy.


Dlatego możesz korzystać z licznych usług dodatkowych, już na etapie testu:

ZAMÓW BEZPŁATNY EGZEMPLARZ I PRZEKONAJ SIĘ SAM »
 • Newsletter „Przegląd Prawa Pracy” – wysyłamy emailem dwa razy w tygodniu
 • E-wydania na stronie internetowej www.aktualnoscikadrowe.wip.pl z ostatnich 6 lat
 • E-booki dla Czytelników
 • Wskaźniki i wzory dokumentów
 • Konsultacje e-mailowe z ekspertami

To bezpieczna oferta, która nie kryje w sobie żadnych pułapek. Otrzymujesz zapoznawczy numer, wykorzystujesz zawarte w nim porady ekspertów i na spokojnie decydujesz, czy chcesz otrzymywać kolejne, już płatne numery. Masz na decyzję 14 dni. Zamówiony, zapoznawczy numer jest Twój, niezależnie od dalszych decyzji. Nie musisz niczego odsyłać.

 • Jeśli w ciągu 14 dni uznasz, że magazyn pomaga Ci w codziennej pracy, nic nie musisz robić. Zadbamy, by kolejne płatne numery dotarły do Ciebie na czas. Jeśli nie – po prostu poinformuj nas przez telefon, faks czy e-mail o rezygnacji z dalszej prenumeraty. Bez żadnych pytań, natychmiast ją anulujemy.
 • Przez cały okres prenumeraty możesz bezpłatnie korzystać z konsultacji z naszymi ekspertami – adresy e-mailowe znajdują się w publikacji.
 • Nasi Czytelnicy mają również stały dostęp do informacji znajdujących się na stronie internetowej, dodatkowych wzorów, narzędzi, e-booków oraz e-wydań.

Możesz bezpłatnie testować nasz produkt przez 14 dni.

Jeśli chcesz zrezygnować z dalszej, już płatnej, prenumeraty, poinformuj o tym w ciągu tych 14 dni nasze Centrum Obsługi Klienta – tel. 22 518 29 29, e-mail: cok@wip.pl

Jeśli chcesz, aby nasz magazyn był dalej do Ciebie przysyłany, nie musisz nas o tym informować.

Zamawiam:

Tak, zamawiam pierwszy bezpłatny egzemplarz publikacji „Aktualności Kadrowe plus”.


Otrzymuję:

Pierwszy, bezpłatny numer czasopisma „Aktualności Kadrowe plus” wraz z plakatem i mam 14 dni na podjęcie decyzji o prenumeracie.


Dalsze kroki:

Jeśli pismo mnie zainteresuje (nie muszę wtedy nic robić) – wkrótce otrzymuję kolejny numer, wraz z fakturą obejmującą 6 wydań regularnych oraz 2 raporty specjalne pisma. Standardowa cena za egzemplarz wynosi 39,90 zł netto (41,89 zł brutto). Łączne koszty pakowania i wysyłki to 59,40 zł netto. Przedłużenie prenumeraty na kolejny okres nie wymaga odrębnego zamówienia i następuje automatycznie.

Po opłaceniu faktury w terminie otrzymam w prezencie książkę „AKTA OSOBOWE” oraz kij do selfie.


Jeśli zechcę zrezygnować z dalszej prenumeraty, skontaktuję się z Centrum Obsługi Klienta – tel. 22 518 29 29, e-mail: cok@wip.pl