„Nowości

składkowo-płacowe”

Sprawdź, co zmienia się w Twojej pracy

Weź udział w bezpłatnym teście »

W najnowszym numerze znajdziesz zestawienie zmian, które czekają pracodawców w 2020 roku.

A jest ich sporo:

 • od 1 stycznia zmienia się wysokość składek ZUS, co wynika z nowej kwoty wynagrodzenia minimalnego,
 • od 1 stycznia każdy płatnik (czyli pracodawca i zleceniodawca), a także każdy podatnik rozlicza się z fiskusem za pomocą swojego indywidualnego mikrorachunku podatkowego,
 • od 1 lutego zostanie wprowadzony tzw. mały ZUS plus (w nim także zmiany w dokumentach ZUS DRA i ZUS RCA).
Weź udział w bezpłatnym teście »

Pracodawcy muszą też zwrócić uwagę na właściwe rozliczenie podatku za pracowników i współpracowników za 2019 r., uwzględniając najnowsze interpretacje podatkowe z listopada i grudnia 2019 r. dotyczące podatku zerowego. Znamy już nowe wersje formularzy podatkowych za 2019 r. Wraz ze zmianą wynagrodzenia minimalnego od 1 stycznia 2020 r. zmianie ulegają także inne składniki wynagrodzenia, których wysokość wynika z tej płacy. Sprawdź, jak je rozliczać na listach płac.

 • 5 zmian w rozliczaniu wynagrodzeń w 2020 roku – praktyczne zestawienie
 • Mały ZUS po nowemu, czyli tzw. mały ZUS plus
 • Rachunek bankowy podawany we wnioskach Wn-D/Wn-U-G/Wn-U-A
 • W 2020 roku kolejni płatnicy muszą utworzyć PPK
 • Wyższe odszkodowanie za bezzasadne wypowiedzenie musi być wpisane do umowy o pracę 
 • Pracownikowi należy się rekompensata za dyskryminację, gdy pracodawca obniżył mu pensję z powodów niezwiązanych z pracą 
 • Zasiłek chorobowy wypłacony zleceniobiorcy nie jest podstawą naliczenia zaliczki na podatek
 • Termin wypłaty ekwiwalentu urlopowego za niewykorzystany urlop
 • Rozliczanie pensji i zasiłku chorobowego przy stosowaniu ulgi „zerowy PIT” 
 • Udzielenie licencji w umowie o dzieło – czy można zastosować koszty autorskie
 • Upływ okresu zasiłkowego a rozwiązanie umowy o pracę
 • Jakie dodatkowe świadczenia może otrzymać dyrektor instytucji kultury
 • Kto powinien podpisywać wniosek urlopowy dyrektora instytucji kultury 
 • Wypłata premii w trakcie urlopu bezpłatnego
 • Jak rozliczyć z podatku za 2019 r. pracowników i współpracowników
 • Listy płac za styczeń 2020 r. po zmianie wynagrodzenia minimalnego
 • Zadbaj o wymogi formalne przy zwolnienia pracownika i uniknij zapłaty odszkodowania 
 • W sprawdzeniu okresu zasiłkowego pomoże Ci wniosek ZUS ZAS-64

Skorzystaj z kompleksowych rozwiązań płacowych - dostępnych zarówno w wersji papierowej,

jak i elektronicznej

„Płace w firmie” to serwis, w którym znajdziesz kompleksowe omówienie zagadnień wynagrodzeniowych. Dzięki zawężonej tematyce prezentowane tematy są pogłębione, opracowane szczegółowo i obszernie oraz dopasowane do problematyki pojawiającej się w polskich firmach


W dodatku publikowane w serwisie treści opracowane są zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej - na stronie placewfirmie.pl z dokładną wyszukiwarką, co pozwala tak na poręczność korzystania, jak i szybkość dotarcia do informacji.

Dowiedz się więcej »

Nowości z zakresu rozliczeń z ZUS, podatków i prawa pracy, które naprawdę są Ci potrzebne!

Odpowiedzi na pytania Czytelników- autentyczne sytuacje, które występują w polskich firmach.

Poznasz wszystkie zmiany prawne, jakie mają wpływ na Twoją pracę, i nie będziesz się zastanawiać, jak je interpretować, gdyż są opracowane w bardzo przystępnej formie, bez zbędnych dywagacji prawniczych, ale za to z praktycznymi przykładami! Przykładowe listy płac oraz analizę błędów kadrowo-płacowych wraz z pokazaniem, jak je korygować. Aktualne stawki i wskaźniki.

Rozwiązania trudnych, nietypowych przypadków przedstawiają eksperci - specjaliści z Centrali ZUS, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, doradcy podatkowy, radcy prawni oraz praktycy z wieloletnim stażem. Sprawdzisz, co może zdarzyć się również w Twojej pracy, i upewnisz się, czy potrafisz zastosować odpowiedni przepis lub zgodną z prawem interpretację - zawsze znajdziesz dokładnie opisaną podstawę prawną

Przykłady rozliczeń, dzięki którym maksymalnie ułatwisz sobie pracę!

Dzięki pogłębionym przykładom liczbowym przekonasz się, krok po kroku, jak należy rozliczać wynagrodzenia, aby ustrzec się błędów i nie tracić na rozliczenia zbyt wiele czasu. Będziesz wiedzieć, o co pytają specjaliści tacy jak Ty, co pozwoli Ci uniknąć podobnych błędów.

POZNAJ WIĘCEJ PRZYPADKÓW »

Niestandardowe przypadki, które sprawiają trudności

specjalistom ds. płac - Ty rozliczysz je sprawnie i bezbłędnie

Zamiast banalnych sytuacji, które można znaleźć w innych publikacjach, przeczytasz omówienia autentycznych oraz nietypowych przypadków i dowiesz się, jak sobie z nimi radzić

POZNAJ WIĘCEJ PRZYPADKÓW »

Na serwis "Płace w firmie",

oprócz placewfirmie.pl, składają się:

1. Kolejne numery czasopisma ukazujące się co 3-4 tygodnie, w których znajdziesz: • Nowości składkowo-płacowe związane z rozliczaniem wynagrodzeń z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, podatków i dokumentacji oraz porady jak stosować zmienione przepisy w praktyce,
 • Najnowsze orzecznictwo i interpretacje ZUS oraz interpretacje podatkowe,
 • Korygowanie błędów kadrowo-płacowych, gdzie na konkretnych kwotach będziesz mógł przeanalizować nawet najbardziej zawiłe nieprawidłowości w rozliczeniach,
 • Listy płac - wraz z wyliczeniem konkretnej kwoty do wypłaty,
 • Odpowiedzi ekspertów - najlepsi specjaliści w rozliczaniu wynagrodzeń odpowiadają na pytania nadesłane do redakcji,
 • Rozwiązania płacowe - tu omawiamy konkretny problem płacowy ważny w danym miesiącu.
 • Wskaźniki i stawki niezbędne osobom rozliczającym ZUS.

2. Możliwość skonsultowania z ekspertem swoich problemów i uzyskania pomocy w ich rozwiązaniu - po przesłaniu pytania e-mailem na adres redakcji odpowiedź otrzymasz wprost na swoją skrzynkę pocztową.3. Trzy razy w tygodniu serwis e-mailowy poświęcony prawu pracy, ubezpieczeniom społecznym, podatkom oraz dokumentacji kadrowo-płacowej przesyłany wprost na Twoją skrzynkę e-mailową."Płace w firmie.

Rozliczanie wynagrodzeń w praktyce" - teraz na 14 dni, na próbę!Całkowicie bezpłatnie!

Wszystkie wskazówki w nim zawarte możesz wykorzystywać całkowicie bezpłatnie. Bez żadnych zobowiązań, aż przez 14 dni. Zamów BEZPŁATNIE czasopismo razem z niezbędnikiem „Nowa skala podatkowa od 1 października 2019 - listy płac, korekty, przykłady” do bezpłatnego testu i korzystaj z niego do woli przez 14 dni. Po tym terminie otrzymasz kolejne wydanie publikacji razem z fakturą za 3 kolejne wydania czasopisma. Każdy numer tylko 49,99 zł netto (53,99 zł brutto) + koszty przesyłki w wysokości 29,70 zł netto (32,08 zł brutto) za trzy numery.


W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania kolejnych wydań. Rezygnacja obowiązuje od kolejnego okresu rozliczeniowego.

Razem z pierwszym numerem czasopisma otrzymasz niezbędnik ,,Nowa skala podatkowa od 1 października 2019 - listy płac, korekty, przykłady".

Po opłaceniu pierwszej faktury otrzymasz bon o wartości 50 zł do wykorzystania w ogólnopolskiej sieci drogerii

Zasady 14-dniowego

okresu testowego są proste:

1. Wypełniasz formularz, aby wskazać adres, pod który otrzymasz przesyłkę.


2. Przez całe 14 dni korzystasz z zawartości publikacji bez żadnych ograniczeń, potem otrzymasz kolejny numer już z fakturą.


3. Pamiętaj, że jeżeli nie chcesz otrzymywać płatnych numerów musisz nas powiadomić 14 dniach telefonicznie, faksem lub e-mailem.


Możesz nam zaufać!


Wydawnictwo Wiedza i Praktyka otrzymało Godło Programu Certyfikującego „Firma Przyjazna Klientowi”, co potwierdza profesjonalne podejście firmy do klienta. Dlatego niczym nie ryzykujesz, zamawiając poradnik „Płace w firmie. Rozliczanie wynagrodzeń w praktyce” na bezpłatny, 14-dniowy okres testowy.