• Orzeczenia KIO i sądów
 • Tezy i komentarze do wyroków
 • Porady i wskazówki
 • Dokumenty
 • Kody CPV
 • Aktualności
Nie czekaj! Sprawdź »

Poznaj wyroki, które wpływają na postępowania o zamówienia publiczne, które prowadzisz!

Sprawdź, jak cenne wskazówki znajdziesz w komentarzach do orzeczeń KIO!

Czy wiesz, jak wyznaczać termin na złożenie oferty, aby nie narazić się na skargi?

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 22 października 2018 r. (KIO 2038/18)

TEZA Zamawiający ma obowiązek zrobić wszystko, co jest możliwe w celu zapewnienia w postępowaniu o zamówienie uczciwej konkurencji. W związku z tym, czas na złożenie oferty powinien zostać odpowiednio wydłużony, aby podmioty, które nie uczestniczyły w przygotowani postępowania ani nie doradzały na tym etapie, miały możliwość zapoznania się z przekazanymi przez zamawiającego informacjami i dokumentami.

Czy wiesz, że wykonawca składający wyjaśnienia zamawiającemu musi wskazać wszystkie okoliczności, które stanowiły podstawę dokonanej wyceny?

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 15 października 2018 r. (KIO 1972/18)

TEZA Zachowuje swoją aktualność dotychczasowe orzecznictwo sądów, w którym wskazano, że cena ofertowa jest ceną rażąco niską, w przypadku braku przedstawienia przez wykonawcę jasnych, konkretnych, spójnych i adekwatnych do przedmiotu zamówienia wyjaśnień udowadniających, że przedstawiona cena nie jest zaniżana.

Czy wiesz, jak rozumieć „interes we wnoszeniu odwołania”? W kontekście danego zamówienia czy danego postępowania?

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 4 października 2018 r. (KIO 1888/18)

TEZA Konieczne jest szerokie rozumienie interesu we wnoszeniu środków ochrony prawnej, co na gruncie polskich przepisów przekłada się na to, że interesu wykonawcy w uzyskaniu kontraktu nie należy odnosić tylko do „danego postępowania”, ale do „danego zamówienia”. Zamówienia bowiem można udzielić nie tylko w wyniku przeprowadzenia jednego postępowania, lecz tych postępowań może być więcej.

Znajomość ustawy Prawo zamówień publicznych choć niezbędna, stanowi jednak tylko wiedzę teoretyczną. Dostęp do prawdziwie praktycznych informacji, jak stosować przepisy Pzp, daje dopiero znajomość orzecznictwa Krajowej Izby Odwoławczej, sądów powszechnych i Sądu Najwyższego.

Przetestuj bezpłatnie jedyny na rynku magazyn o orzecznictwie w zamówieniach publicznych!

Każdy numer "Zamówień publicznych w orzecznictwie" to:

 • świeża porcja omówień najnowszych orzeczeń KIO wraz z tezami i komentarzem ekspertów,
 • aktualności z branży przetargów publicznych powiązane z orzecznictwem,
 • artykuły odnoszące się do najbardziej kontrowersyjnych zagadnień w ustawie Prawo zamówień publicznych, które często są przyczyną odwołań i przedmiotem prac KIO,
 • teksty opisujące wybrane problemy i zagadnienia szczegółowe związane z zamówieniami publicznymi wraz z prezentacją konkretnych rozwiązań w oparciu o obowiązujące orzecznictwo,
 • przegląd najnowszych wyroków.

„Zamówienia publiczne w orzecznictwie” to nieocenione wsparcie, dzięki któremu poradzisz sobie z przetargami, nawet w najbardziej skomplikowanych przypadkach, gdy:

 • masz problem z prawidłowym wyłonieniem zwycięskiego wykonawcy,
 • podejrzewasz, że oferta, która wygrała, zawiera błędy,
 • nie wiesz, jak uargumentować swoje racje przed KIO,
 • chcesz się dowiedzieć, jak KIO orzekła w sprawie podobnej do Twojej, a sam „suchy” wyrok jest dla Ciebie niewystarczający,
 • chcesz znać linię orzeczniczą dotyczącą danego zagadnienia.

Wysyłany 2 razy w tygodniu e-letter

zawierający informacje o zmianach w prawie i wydarzeniach, ważnych dla postępowań o zamówienia publiczne, które prowadzisz.

Dostęp do strony internetowej,

na której znajdziesz pełne elektroniczne archiwum publikacji.

Konsultacje z ekspertami

– to oni udzielą odpowiedzi na Twoje pytania - wystarczy, że wyślesz e-mail z opisem problemu na podany w biuletynie adres.

Nie odkładaj tej decyzji i zacznij korzystać eksperckich komentarzy do wyroków już teraz! Zamów magazyn do bezpłatnych, 14-dniowych testów.

 • Wiemy doskonale, jak trudno jest podjąć decyzję o prenumeracie, jeśli nie zna się czasopisma. Dlatego najnowszy numer „Zamówień publicznych w orzecznictwie” wysyłamy na próbę, na nasz koszt!
 • Dzięki temu będziesz mógł samodzielnie ocenić, czy magazyn przyda Ci się w pracy. Jeśli okaże się, że pismo po prostu Ci się nie podoba to poinformuj wydawnictwo, że nie chcesz otrzymywać kolejnych – naturalnie już płatnych – numerów.
 • Wystarczy, że w ciągu 14 dni od otrzymania bezpłatnego numeru do nas zadzwonisz, napiszesz krótkiego maila lub wyślesz fax – wszelkie dane kontaktowe znajdują się na dole strony. Bez względu na swoją decyzję, nie musisz odsyłać do nas testowego numeru.

Oferta specjalna! Tylko dzisiaj!

Zamawiając „Zamówienia publiczne w orzecznictwie” do testu, otrzymasz bez dodatkowych opłat książkę „Zamówienia publiczne poniżej 30.000 euro”! Książka kosztuje 49,90 zł, a Ty dzisiaj możesz ją mieć za darmo, jako PREZENT za zamówienie magazynu. Nie przegap takiej okazji!

Dzięki książce „Zamówienia publiczne poniżej 30.000 euro”, którą otrzymasz za 0 zł:

 • już nikt nie będzie Ci zarzucał, że organizując zamówienia na niskie kwoty, chcesz unikać przetargów;
 • stworzysz skuteczny i zgodny z przepisami mechanizm dla zamówień bagatelnych (pomogą Ci w tym przykłady i praktyczne porady!);
 • zaoszczędzisz czas, korzystając z opracowanego przez ekspertów i zamieszczonego w książce wzoru regulaminu udzielania zamówień do 30.000 euro.

To nie jedyny prezent, który mamy dla Ciebie!

Jeśli zdecydujesz się prenumerować „Zamówienia publiczne w orzecznictwie”, w podziękowaniu za opłacenie pierwszej faktury wyślemy Ci nasz bestseller – książkę „Orzecznictwo w zamówieniach publicznych” (2018 r., stron 376). Jej okładkowa cena to 149 zł, a Ty możesz ją mieć za darmo!

Dzięki książce „Orzecznictwo w zamówieniach publicznych”:

 • dowiesz się, jakie wnioski powinieneś wyciągnąć z aktualnej linii orzeczniczej KIO, aby skuteczniej prowadzić postępowania o zamówienie publiczne;
 • poznasz gotowe do zastosowania wskazówki, porady i rekomendacja postępowania, które przygotowali eksperci w oparciu o najnowsze orzeczenia z zakresu Prawa zamówień publicznych;
 • zyskasz gwarancję bezpieczeństwa w swojej codziennej pracy, zmniejszysz ryzyko odwołań i zabezpieczysz się przed karami.

Ebook w prezencie za złożenie zamówienia!

Dodatkowo, zaraz po złożeniu zamówienia na publikację „Zamówienia publiczne w orzecznictwie”, będziesz mógł pobrać bez żadnych opłat praktyczny e-poradnik „Kryteria oceny ofert w zamówieniach dla inwestycji budowlanej”. Znajdziesz w nim wskazówki, które ułatwią Ci prowadzenie zamówień związanych z robotami budowlanymi!

9 na 10 czytelników poleciłoby naszą publikację innym zamawiającym!

Tak, chcę otrzymać bezpłatnie, zapoznawczy egzemplarz najnowszego wydania magazynu „Zamówienia publiczne w orzecznictwie”.


Wiem, że w ciągu 14 dni mogę zrezygnować z płatnej prenumeraty. Wtedy o swojej decyzji muszę poinformować Centrum Obsługi Klienta (tel: 22 518 29 29, fax: 22 617 60 10, email: cok@wip.pl).


Oferta po okresie bezpłatnego testu:

 • cena każdego wydania po 20% rabacie to 49,99 zł 39,99 zł netto (43,19 zł brutto)
 • prenumerata obejmuje 3 kolejne wydania zwykłe oraz 1 specjalne
 • faktura wystawiana będzie co 3 wydania regularne
 • koszty pakowania i wysyłki dla całego okresu prenumeraty wynoszą 29,70 zł netto (32,07 zł brutto)
 • w roku ukazuje się 24 wydania regularne i 8 specjalnych

Prezenty, które Ci przysługują:

Ebook „Kryteria oceny ofert w zamówieniach dla inwestycji budowlanej”, który będziesz mógł pobrać za 0 zł bezpośrednio po złożeniu zamówienia.

Książka „Orzecznictwo w zamówieniach publicznych”, którą otrzymasz za 149 zł 0 po opłaceniu faktury,

Książka „Zamówienia publiczne poniżej 30.000 euro”, którą otrzymasz za 49 zł 0 zł wraz z pierwszym numerem magazynu.

Warunki współpracy

W ciągu 24 godzin od przyjęcia Twojego zamówienia, wysyłamy pocztą bezpłatny numer zapoznawczy. Powinien do Ciebie dotrzeć w ciągu 3-5 dni roboczych.Od momentu otrzymania przesyłki z bezpłatnym numerem zapoznawczym masz 14 dni na zapoznanie się z nim.

Jeżeli zdecydujesz się na otrzymywanie płatnych numerów, nie musisz się z nami kontaktować. Po zakończeniu okresu próbnego będziesz otrzymywał kolejne, płatne numer na wskazany adres. W takim przypadku będzie wystawiana faktura, która obejmuje 3 numery zwykłe i 1 specjalny – cena jednego numeru wynosi 39,99 zł netto, koszty pakowania i wysyłki to jednorazowa opłata za cały okres prenumeraty – 29,70 zł netto. Łączna wartość zamówienia wraz z kosztami pakowania i wysyłki wynosi 189,66 zł netto (204,83 zł brutto).