Kompleksowa obsługa z zakresu prawa pracy dla Twojej firmy

 • Odbierz na próbę DARMOWY NUMER magazynu "Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach"
 • Poznaj DODATKOWE USŁUGI dla stałych czytelników
 • Zdecyduj się na prenumeratę i odbierz bestsellerowe KSIĄŻKI DLA KADROWCÓW
Skorzystaj ze specjalnej promocji »

„Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach” to proste odpowiedzi ekspertów na trudne pytania z życia wzięte

Badania okresowe – czy można skierować na nie pracownika w okresie zawieszenia obowiązku ich wykonywania w związku z COVID-19?

Pytanie:


Czy nadal obowiązuje, wprowadzone w związku z COVID-19, czasowe zawieszenie obowiązku wykonywania badań okresowych pracowników? Co w sytuacji, gdyby pracodawca chciał skierować pracowników na badania w okresie obowiązującego zawieszenia? Czy nie narazi się na kłopoty, gdyby w ich trakcie pracownik zaraził się koronawirusem?Odpowiedź:


Tak, nadal obowiązują – wprowadzone w związku z COVID-19 – czasowe modyfikacje w zakresie badań profilaktycznych pracowników. W praktyce jednak coraz więcej jednostek medycyny pracy decyduje się na przeprowadzanie badań okresowych pracowników. Przepisy zawieszają obowiązek badań okresowych, jednak wydaje się, że badania takie mogą być przeprowadzane jako dobrowolne (tj. za zgodą pracodawcy i pracownika). Za bezpieczeństwo pacjentów podczas takich badań odpowiada jednostka medycyny pracy, z którą pracodawca zawarł umowę o profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami..Jak liczyć urlop wypoczynkowy przy antykryzysowym obniżeniu etatu

Pytanie:


W naszej spółce zatrudniamy pracownika z 15-letnim stażem, uprawnionego do urlopu wypoczynkowego w wymiarze rocznym 26 dni. Jak powinniśmy wyliczyć wymiar urlopu, jeżeli pracownik od 1 stycznia do 10 kwietnia 2020 r. pracował na pełny etat, od 11 kwietnia do 31 lipca 2020 r. wykonywał pracę na 0,8 etatu (liczba godzin pracy była różna w każdym z dni tygodnia: poniedziałek 4 godziny, wtorek 8 godzin, środa 6 godzin i 30 minut, czwartek 7 godzin i 30 minut, piątek 6 godzin), a od 1 sierpnia 2020 r. powrócił na pełny etat? W jaki sposób pomniejszać wymiar urlopu, jeśli pracownik bierze urlop w dniu, w którym ma zaplanowane 6 godzin i 30 minut pracy?Odpowiedź:


Przepisy prawa pracy nie regulują, w jaki sposób należy ustalić wymiar urlopu dla pracownika, który w ciągu tego samego miesiąca „zmienia” wymiar czasu pracy. W takim przypadku możemy przyjąć, że urlop wypoczynkowy za kwiecień 2020 roku zostanie obliczony z takiego wymiaru, w jakim pracownik był zatrudniony pierwszego dnia tego miesiąca. Wymiar urlopu za poszczególne okresy pracy w różnym wymiarze czasu pracy musimy ustalić odrębnie z uwzględnieniem obowiązujących wówczas wymiarów czasu pracy.Kwarantanna przerywa urlop wypoczynkowy, a co z pracą zdalną na kwarantannie?

Pytanie:


W połowie dwutygodniowego urlopu pracownik zadzwonił z informacją, że miał kontakt z chorym na COVID-19. Sanepid nałożył mu kwarantannę. Pracownik pyta, czy zamiast oświadczenia o kwarantannie (czyli zwolnienia lekarskiego) może pozostać do końca tygodnia na urlopie, a później do końca kwarantanny pracować zdalnie w domu. Czy jednak musi mieć zwolnienie lekarskie?Odpowiedź:


Kwarantanna przerywa urlop wypoczynkowy. Jednak w czasie kwarantanny pracownik może pracować zdalnie.Dowiedz się więcej

Twoje specjalne korzyści z prenumeraty

WYDANIE DRUKOWANE I ONLINE

Czytasz jak i gdzie Ci wygodnie. Magazyn drukowany otrzymujesz pocztą, a wydanie online pobierasz ze strony www już w dniu wydania i masz je zawsze pod ręką.WARTOŚCIOWE PREZENTY

Otrzymujesz profesjonalne i najbardziej aktualne publikacje, wspierające Cię w codziennej pracy.INDYWIDUALNA POMOC EKSPERTÓW

Na Twoje indywidualne pytania odpowiadają eksperci. Opisujesz problem i uzyskujesz praktyczną fachową poradę.DODATKOWE MATERIAŁY MERYTORYCZNE

Dysponujesz pełnym dostępem do zasobów www magazynu: do aktualności, wydań online, wzorów dokumentów do pobrania i

e-booków.

NOWOŚĆ! ALERT ANTYKRYZYSOWY PREMIUM

Co poniedziałek otrzymujesz newsletter o zmianach w przepisach antykryzysowych i o ich najkorzystniejszym zastosowaniu dla wsparcia Twojej firmy, w tym rzetelne interpretacje i komentarze, przypomnienie o terminach, przygotowanie do kontroli.


BIEŻĄCE INFORMACJE

3 razy w tygodniu na Twoją skrzynkę mailową trafiają informacje o nowych przepisach i zapowiadanych zmianach wraz z praktycznym komentarzem ekspertów.

Skorzystaj ze specjalnej promocji »

Odpowiadamy na aktualne pytania specjalistów ds. kadr i płac


Przekonaj się już dziś

Odpowiadamy na aktualne pytania kadrowców

Bądź z nami na bieżąco!

 1. Pracownik – na podstawie kolejnych decyzji sanepidu, która nakazywały mu poddanie się obowiązkowej kwarantannie – przebywał w domu nieprzerwanie ponad 30 dni. Otrzymał wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy. Czy w takiej sytuacji po zakończeniu ponad 30-dniowej kwarantanny należy wysłać pracownika na badania kontrolne? Pracownik nie był chory, miał jedynie styczność z chorym (osoby te mieszkają w jednym budynku, ale w odrębnych mieszkaniach).
 2. Pracownik nie świadczył pracy od poniedziałku do wtorku z powodu zaleceń z sanepidu i oczekiwania na wyniku testu na koronawirusa SARS CoV-2. Jak powinniśmy rozliczyć czas pracy w ewidencji? Czy takiemu pracownikowi można wypłacić w całości wynagrodzenie zasadnicze i dodatek stażowy? Czy można wypłacić wynagrodzenie postojowe? Czy istnieje możliwość odsunięcia pracownika od pracy z możliwością wypłaty wynagrodzenia z dodatkiem stażowym?
 3. Pracownik był zatrudniony w naszej firmie od 4 marca do 30 września 2019 r., a następnie ponownie został zatrudniony od 1 marca 2020 r. W sierpniu 2020 roku rozwiązujemy z nim umowę o pracę. Jaki okres wypowiedzenia powinniśmy zastosować (2-tygodniowy czy miesięczny)?
 4. Czy 2 dni opieki na dziecko przysługują pracownikowi, którego żona nie pracuje?
 5. Zastanawiamy się nad zawarciem umowy zlecenia z naszą pracownicą (zatrudnioną na stanowisku specjalisty ds. bhp i ochrony środowiska), która od 7 lipca 2020 r. przebywa na urlopie macierzyńskim. Czy umowę zlecenia w takiej sytuacji można zawrzeć w każdym dowolnym momencie na urlopie macierzyńskim (nawet w najbliższym czasie), czy musi upłynąć pewien okres urlopu (pobierania zasiłku) macierzyńskiego?
 6. Czy dodatkowy składnik wynagrodzenia w postaci premii uznaniowej ma być wpisany w umowie, czy wystarczy jeśli w umowach będzie wyszczególnione tylko wynagrodzenie zasadnicze, a premia i jej wysokość w regulaminie wynagradzania i premiowania, który posiadamy? Jeśli tak, to jak najlepiej wyprostować błędne zapisy w umowach o pracę? I czy premię uznaniową, która zależy wyłącznie od uznania kierownika, można zaliczyć do wynagrodzenia minimalnego obowiązującego w danym roku?
Dowiedz się więcej
 • W czasie okresu testowego możesz zapoznać się z naszym czasopismem i ocenić, czy wykorzystasz zawarte w nim porady.
 • Jeżeli z jakichś względów nie jesteś zainteresowany płatną prenumeratą – przekaż nam tę informację w ciągu 14 dni od otrzymania przesyłki z Twoim wydaniem „Prawa pracy w pytaniach i odpowiedziach”. Potrzebne dane kontaktowe znajdziesz na dole strony. Niezależnie od podjętej decyzji, próbny egzemplarz i plakat „Czas epidemii: zwalnianie pracowników i osoby chronione” zostają u Ciebie.
 • W podziękowaniu za opłacenie pierwszej faktury otrzymasz od nas książki – aktualne i na co dzień potrzebne w Twojej pracy. Po opłaceniu kolejnej faktury podarujemy Ci bon do ogólnopolskiej sieci drogerii.

Pierwszy prezent już

z numerem testowym!

Zamów darmowy numer na próbę

Warunki współpracy

W ciągu 24 godzin od przyjęcia Twojego zamówienia, wysyłamy pocztą bezpłatny numer zapoznawczy z plakatem "Czas epidemii: zwalnianie pracowników i osoby chronione". Powinien do Ciebie dotrzeć w ciągu 3-5 dni roboczych. Od momentu otrzymania przesyłki z bezpłatnym numerem zapoznawczym masz 14 dni na zapoznanie się z nim.


Prenumerata w pierwszym okresie w cenie promocyjnej


Jeżeli zdecydujesz się na otrzymywanie płatnych numerów, nie musisz się z nami kontaktować. Po zakończeniu okresu próbnego będziesz otrzymywał kolejne, płatne numery na wskazany adres. W takim przypadku będzie wystawiana faktura, która obejmuje 6 numerów zwykłych i 2 specjalne – cena jednego numeru wynosi 29,90 zł netto, koszty pakowania i wysyłki to jednorazowa opłata za cały okres prenumeraty - 59,40 zł netto. Łączna wartość zamówienia wraz z kosztami pakowania i wysyłki wynosi 298,60 zł netto (367,28 zł brutto). W podziękowaniu za opłacenie pierwszej faktury w terminie otrzymasz w prezencie bestsellery książkowe. Po terminowym opłaceniu drugiej faktury otrzymasz w prezencie bon o wartości 50 zł do ogólnopolskiej sieci drogerii.